sekretarijat,+381 24 558 336,
računovodstvo,+381 24 530 818,
koordinator praktične nastave i rad sa
vanrednim učenicima +381 24 530 808
direktor škole +381 24 553 983,
+381 24 531 983
Svetski dan Parkinsonove bolesti obeležava se svake godine 11. aprila, kako bi se skrenula pažnja javnosti na probleme sa kojima se suočavaju oboleli, njihove porodice, ali i rušenja predrasuda šire zajednice. Svetski dan Parkinsonove bolesti je dan kojim se obeležava rođendan engleskog lekara Sir Jamesa Parkinsona, po kome je dobila ime Parkinsonova bolest koju je on opisao u svojoj knjizi.
Procenjuje se da u Srbiji od ove bolesti boluje oko 25.000 ljudi, dok u Evropi ovaj zdravstveni problem ima dva miliona ljudi. Češće obolevaju muškarci, nego žene.
Simptomi bolesti ?
Bolest se polako razvija i može proći nekoliko meseci, pa i godina dok bolesnik ustanovi da ima tegobe. Osnovni simptomi ove bolesti su usporenje i osiromašenje pokreta, tremor (drhtanje), rigor (ukočenost mišića ruku, nogu i vrata) i bradikinezija (usporenje pokreta) , a poremećaji pokreta nastaju zbog smanjenja nivoa hemijske supstance dopamina u mozgu pacijenata sa Parkinsonovom bolešću.
Kod bolesnika je karakterističan polupognuti stav celog tela, sa nogama savijenim u kolenima i rukama savijenim u laktovima.
Lečenje
Ne postoji lek koji dovodi do izlečenja, ali se bolest uz redovno uzimanje terapije može uspešno kontrolisati.
Rano otkrivanje Parkinsonove bolesti i rana intervencija je izuzetno važna kako bi se usporila progresija simptoma te olakšao svakodnevni život bolesnika.
Terapija Parkinsonove bolesti
Rehabilitacija obolelih od Parkinsonove bolesti podrazumeva primenu sledećih procedura :
- kineziterapija,
- radna terapija,
- logopedski tretman
Ciljevi kineziterapije: